İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Akıllı Cihazların ilk Versiyonlarına Ait Bilgiler

Akıllı Cihazların ilk Versiyonlarına Ait Bilgiler

Akıllı Cihazların ilk Versiyonlarına Ait Bilgiler

Günümüzde popüler olarak kullandığımız akıllı cihazların ilk versiyonlarını unuttuk diyebiliriz. Eskiye baktığımız zaman biz bunları nasıl kullanıyorduk? sorusunu çok sık soruyoruz ve duygulanıyoruz. Hem biraz nostalji yapalım hemde nerelerden nerelere geldiğimizi oluşturduğumuz özel liste ile unutmayalım.

Teknoloji ve hız çağında sistemlerin bir anda değişmesi ve kullanıcıların buna kolay adapte olmasından dolayı ileride tahmin edemeyeceğimiz bir çok gelişmeler yaşanacağını biliyoruz. Daha bir kaç yıl öncesine ait bazı cihazlara baktığımız zaman bile kısa sürede çok fazla geliştiğini görmek o eski cihazın sanki çok eskiymiş gibi hatırlamamıza sebep oluyor.

Hayatımızın her alanında olan akıllı cihazlara ait ilkleri bir araya getirdik. Eğer ilkini merak ettiğiniz veya hatırladığınız bir akıllı cihaz varsa aşağıdan yorum olarak yazmanızı rica ediyoruz.

İlk Akıllı Telefon, Nokia 900 Communicator (1996)

İlk Akıllı Telefon (Nokia 9000 Communicator)

Her gün elimizden düşürmediğimiz ve üzerinde hayatımızı kolaylaştıracak çoğu şeyi yaptığımız vazgeçilmez akıllı cihazların başında mobil telefonlar geliyor. Mobil telefonların atası olarak bilinen ilk akıllı telefon, Nokia 900 Communicator 15 Ağustos 1996 tarihinde satılmaya başlandı. Aynı zamanda en ünlü iş telefon serisinin’de ilk modeli olma özelliğine sahip.

İlk Akıllı Saat, Samsung SPH-WP10 (1998)

2- İlk Akıllı Saat, Samsung SPH-WP10 (1998)

Akıllı saat teknolojisi çok yeni gibi görünse’de bunun ilk çalışmalarının 1998 tarihinden daha öncesine dayandığını görüyoruz. Günümüzdeki bir çok şirket ilk akıllı saati kendilerinin ürettiğini söyleseler’de kaynaklara bakıldığı zaman tarihin ilk akıllı saatinin Samsung SPH-WP10 olduğunu görüyoruz.

İlk Masaüstü Bilgisayar, Program 101 (1965)

İlk Masaüstü Bilgisayar, Program 101 (1965)
İlk Masaüstü Bilgisayar, Program 101 (1965)

İlk masaüstü bilgisayar Program 101 tarihteki ilk bilgisayar gibi çok büyük ve o kadar fazla maliyetli olmasa bile işlevleri hemen hemen aynıydı. Hesap yapmak ve bunların bir kısmını saklamak için tercih edilen önemli bir icat oldu. Günümüz akıllı bilgisayarlarının gelişmesinde çok büyük katkısı vardır ve atası olarak sayılır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap