İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google’den 29 Şubat Artık Gün Çalışması

Google’den 29 Şubat Artık Gün Çalışması

Google'den 29 Şubat Artık Gün Çalışması

Google, 4’yılda bir olan ve artık gün olarak kabul edilen 29 şubat hakkında hem özel bir görsel hazırladı hemde “Artık Gün” arama terimine doğrudan bir bağlantı çıkardı. Google logosuna tıklayarak 29 şubatın neden artık gün olduğuyla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bugün yine sıradan bir hafta sonu gibi görülebilir fakat tarihe baktığınız zaman her yıl rastlayamayacağınız bir tarih göreceksiniz. 29 Şubat tarihi 4 yılda bir görebileceğiniz artık gün olarak adlandırılan özel bir tarihtir. 4 yılda bir olmasının önemli bir sebebi bulunuyor tabi’ki, merakınız daha fazla artmadan bu durumun nedenini kısaca açıklayalım.

Takvim ve Saatlerimizin dünyanın güneş etrafındaki hareketlerine uyum sağlayabilmemiz adına 4 yılda bir eklenen gündür. Artık günün yaşandığı yıllarda 1 yıl 366 gün olarak yaşanır. Şimdi o 4 yılda bir olan yılın içerisindeyiz. 29 Şubat 2020, bu yıl dünyada ve ülkemizde ardı ardına gelen talihsiz olaylar ile pekte güzel başlamadı fakat çok güzel biteceğine inanıyoruz.

Google bu özel yıla özel bir günlük doodle hazırlamak istemiş ve buna’da kendilerince önemli bir anlam yüklemiş. “Bu takvimimizi, Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesi ile senkronize tutmaktır. Artık gün olmadan yılda yaklaşık 6 saat senkronize olamazdık” herkesin bu güne dair özel bir anı veya hikayesi vardır, yada ileride olacaktır.

Google "29 Şubat" Artın Gün
Google “29 Şubat” Artın Gün

Ünlü sanatçı Olivia Huynh tarafından tasarlanan bu görsel ile birlikte Google Artık Gün olan 29 Şubat için takvim gününü hatırlatmaya başlayacak. Aynı zamanda arama motorunun ana sayfasındaki logoyla tipografi edilmiş 29 Şubat özel görseline tıkladığınız zaman “Artık Gün” hakkında arama yapıyorsunuz. Böylelikle bu günle ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap