İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Aşil Ne Zaman Yaşadı?
1

Aşil Ne Zaman Yaşadı? hakkında bilinen en doğru bilgiyi tüm gerçekleriyle burada öğreneceksiniz. Herkesin merak etmeye başladığı fakat tam en doğru cevabını bilemediği bu bilgiyi gerçek kaynaklarıyla sizlere aktarıyoruz. Aynı zamanda Aşil Kimdir? adlı oluşturduğumuz içerikten onun hakkındaki diğer gerçekleri de öğrenebilirsiniz.

Savaşçı Aşil, Yunan mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. Efsaneye göre, Aşil olağanüstü güçlü, cesur ve sadıktı, ancak bir savunmasızlığı vardı: “Aşil topuğu”. Homeros’un epik şiiri İlyada, Truva Savaşı’nın son yılındaki maceralarının öyküsünü anlatır.

Çoğu mitolojik kahraman gibi, Aşil’in de karmaşık bir aile ağacı vardı. Babası, Myrmidonların ölümlü kralı Peleus’du – efsaneye göre, olağanüstü korkusuz ve yetenekli askerler olan bir halk. Annesi Thetis, bir Nereid’di. Aşil Ne Zaman Yaşadı? merak edilen bu sorunun cevabı aşağıda verilmiştir.

Biliyor musun? Bugün, güçlü bir kişinin ölümcül zayıflığını tanımlamak için “Aşil topuğu” ifadesini kullanıyoruz.

İlyada’dan çok sonra yazılan mitlere ve hikayelere göre Thetis, bebek oğlunun ölümü konusunda olağanüstü endişeliydi. Onu ölümsüz kılmak için elinden gelen her şeyi yaptı: Onu her gece ateşte yaktı, sonra yaralarını ambrosiyal merhemle sardı; ve onu sularının tanrıların dokunulmazlığını verdiği söylenen Styx Nehri’ne daldırdı. Ancak onu nehre daldırırken ayağından sıkıca tuttu – o kadar sıkı ki su asla topuğuna değmedi. Sonuç olarak, Akhilleus orada hariç her yerde yenilmezdi. Aşil Ne Zaman Yaşadı? yıllarca çözülmeye çalışılan ve herkesin sorduğu bir soru olmasına rağmen, gerçek cevapları artık bulunmuş durumda. Yerli kaynaklarda bu sorulara yeterli içeriklerin olmamasından dolayı bu hazırlanmıştır.

Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Aşil Ne Zaman Yaşadı? işte hepinizin merak ettiği ve cevabını araştırdığı bu soruya cevap olabilecek bir içerik. Aynı zamanda 2022 yılı boyunca içeriği güncellemeye devam ederek sizlerin bu sorusuna en doğru cevapları vermeye devam edeceğiz.

9 yaşındayken, bir kahin Aşil’in Truva atlarına karşı savaşta kahramanca öleceğini tahmin etti. Bunu duyduğunda, Thetis onu bir kız kılığına soktu ve onu Ege adası Skyros’ta yaşaması için gönderdi. Ancak Aşil’in kaderi büyük bir savaşçı olmaktı ve kısa süre sonra Skyros’tan ayrılarak Yunan ordusuna katıldı. 

Homeros İlyada’yı MÖ 720 civarında yazdığında, okuyucular ve dinleyiciler bunların hiçbirini bilmiyorlardı. Sadece Aşil’in büyük bir kahraman olduğunu, insanüstü bir güce ve cesarete sahip olduğunu ve son derece yakışıklı olduğunu biliyorlardı. Homer daha incelikli bir tablo çizdi: Bu niteliklere ek olarak, Aşil’i intikamcıydı ve çabuk öfkeleniyordu ve istediğini alamayınca huysuz olabiliyordu. Ayrıca son derece sadıktı ve arkadaşları ve ailesi için her şeyi feda ederdi.

Aşil Kimdir?
Aşil Kimdir?

Efsaneye göre Truva Savaşı , tanrı-kral Zeus’un Yunanlılar (Homer onlara Achaeans diyor) ve Truvalılar arasında bir savaş düzenleyerek Dünya’nın ölümlü nüfusunu azaltmaya karar vermesiyle başladı. Bunu onların siyasi ve duygusal işlerine karışarak yaptı. Aşil’in ebeveynlerinin düğün ziyafetinde Zeus, Paris adında genç bir adam olan Truva Prensi’ni tanrıçalar Hera, Athena ve Afrodit arasındaki bir güzellik yarışmasını yargılaması için davet etti. Tanrıçaların her biri, Paris’e oyu karşılığında rüşvet teklif etti. Afrodit’inki en çekiciydi: Genç prense dünyanın en güzel karısını vereceğine söz verdi. Ne yazık ki, söz konusu eş -Zeus’un kızı Helen- zaten başka biriyle evliydi: Sparta kralı Menelaus. Afrodit’in ısrarı üzerine Paris, Sparta’ya gitti, Helen’in kalbini kazandı ve onu (Menelaus’un tüm parasıyla birlikte) Truva’ya geri götürdü.

Aşil Kimdir?

Menelaus intikam yemini etti. Aşil ve Myrmidon’ları da dahil olmak üzere Yunanistan’ın en büyük savaşçılarından bir ordu topladı ve Truva’yı fethetmek ve karısını geri almak için yola çıktı. Homeros’a göre bu savaş kanlı 10 yıl sürmüştür.

İlyada başladığında, Truva Savaşı dokuz yıldır devam ediyor. Şiirin kahramanı Aşil, birbiri ardına savaşlara öncülük etti. Büyük bir başarı ile karşılaştı -aslında, savaşta yenilmedi- ama savaşın kendisi bir çıkmaza girdi.

Homer’in hikayesi ise farklı bir çatışmaya odaklanıyor: Kahramanı ile Achaean ordularının lideri ve Menelaus’un kardeşi Agamemnon arasındaki ölümcül kavga. Şiir başlamadan önce gerçekleşen bir savaşta Agamemnon, Chryseis adında genç bir Truvalı kadını cariye olarak almıştı. Tanrı Apollon’un bir rahibi olan Chryseis’in babası, kızının özgürlüğünü satın almaya çalıştı, ancak Agamemnon yalvarmalarıyla alay etti ve kızı serbest bırakmayı reddetti.

Öfkelenen Apollon, askerleri tek tek öldürmek için bir veba göndererek Yunan ordularını cezalandırdı. Safları zayıfladığında, Agamemnon sonunda Chryseis’in babasına dönmesine izin vermeyi kabul etti. Ancak, karşılığında yeni bir cariye talep etti: Aşil’in karısı Truva prensesi Breseis.

Aşil Ne Zaman Öldü?
Aşil Ne Zaman Öldü?

Aşil Ne Zaman Öldü?

Akhilleus komutanının istediğini yaptı ve gelinini terk etti. Ardından artık Agamemnon adına savaşmayacağını açıkladı. Eşyalarını topladı ve çadırından çıkmayı reddetti.

Yunanlıların en büyük savaşçısının savaş alanından çekilmesiyle birlikte durum Truva atlarının lehine dönmeye başladı. Yunanlılar birbiri ardına savaş kaybetti. Sonunda, Aşil’in en iyi arkadaşı asker Patroclus bir uzlaşmaya varmayı başardı: Aşil savaşmayacaktı ama Patroclus’un zırhını bir kılık olarak kullanmasına izin verecekti. Böylece Truvalılar, Akhilleus’un savaşa döndüğünü düşünecek ve korku içinde geri çekileceklerdi.

Plan, Agamemnon’un Chryseis’e ve babasına yaptığı muameleden hâlâ öfkeli olan Apollon, Truva atları adına müdahale edene kadar çalışıyordu. Truva prensi Hector’un Patroclus’u bulup öldürmesine yardım etti. 

Akhilleus intikam almaya yemin etmiştir. Thetis, ilahi demirci Hephaestus’tan kendisini güvende tutacak bir kılıç ve kalkan yapmasını istedi . Achilles, Hector’u Truva’ya kadar kovaladı ve tüm yol boyunca Truva atlarını katletti. Şehir surlarına vardıklarında Hector, takipçisini ikna etmeye çalıştı ama Akhilleus ilgilenmedi. Hector’u boğazından bıçaklayarak öldürdü.

Hector, Truva’da onurlu bir cenaze töreni için yalvarmıştı, ancak Aşil, düşmanını ölse bile küçük düşürmeye kararlıydı. Hector’un cesedini arabasının arkasına sürükledi ve Achaean kampına kadar tüm yol boyunca onu çöp yığınına attı. Ancak, şiirin son bölümünde Akhilleus sonunda pes eder: Hector’un cesedini düzgün bir cenaze töreni için babasına geri verir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap