İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Aşil Ne Zaman Öldü?

Aşil Ne Zaman Öldü?

Aşil Ne Zaman Öldü?

Aşil ne zaman öldü? son zamanların en çok sorulan ve merak edilen bu sorusunu tüm bilgilerle cevapladık. Yakın bir zamanda insanların karşısına önemli noktalarda çıkmaya başlayan bu soruya kaynak olabilecek bir içerik hazırlamak istedik. Aşil gerçekten de ne zaman öldü? tüm hikayesiyle birlikte burada. Aynı zamanda sizlerin işine yarayacağını düşündüğümüz Aşil Kimdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Aşil, Yunan Mitolojisindeki en büyük savaşçı ve kahramanlardan biriydi. Homeros’un İlyada’sında Truva şehrine karşı Truva Savaşı’nda savaştığı önemli bir karakterdi . Akhilleus’un doğumu Akhilleus’un babası Myrmidonların kralı Peleus, annesi ise deniz perisi Thetis’tir. Aşil doğduktan sonra annesi onu kötülüklerden korumak istedi. Onu topuğundan tuttu ve Styx nehrine daldırdı. Yunan Mitolojisinde Styx nehri Yeraltı Dünyasında bulunuyordu ve özel güçleri vardı. Aşil, annesinin onu tuttuğu topuk dışında her yerde yenilmez hale geldi. Akhilleus yarı tanrı olduğu için çok güçlüydü ve kısa sürede büyük bir savaşçı oldu. Ancak o da yarı insandı ve annesi gibi ölümsüz değildi. Bir gün yaşlanıp ölecekti ve o da öldürülebilirdi. Truva Savaşı Başlıyor Yunan Kralı Menelaus’un karısı Helen, Truva Prensi Paris tarafından alındığında, Yunanlılar onu geri almak için savaşa gittiler. Achilles savaşa katıldı ve Myrmidonlar adında bir grup güçlü asker getirdi.

Aşil Ne Zaman Öldü?

Truva ile Savaşır Truva Savaşı sırasında Aşil durdurulamazdı. Troy’un en büyük savaşçılarının çoğunu öldürdü. Ancak, savaş yıllarca sürdü. Yunan tanrılarının çoğu işin içindeydi, bazıları Yunanlılara, bazıları da Truva atlarına yardım ediyordu. Aşil Savaşmayı Reddeder Savaş sırasında bir noktada Aşil, Briseis adında güzel bir prensesi yakalar ve ona aşık olur. Ancak Yunan ordusunun komutanı Agamemnon, Akhilleus’a kızmış ve Briseis’i ondan almıştır. Aşil depresyona girdi ve savaşmayı reddetti.

Patroclus ölür Akhilleus savaşmayınca Yunanlılar savaşı kaybetmeye başladılar. Truva’nın en büyük savaşçısı Hector’du ve kimse onu durduramazdı. Aşil’in en iyi arkadaşı Patroclus adında bir askerdi. Patroclus, Aşil’i zırhını ödünç vermesi için ikna etti. Patroclus savaşa Aşil kılığında girdi. Akhilleus’un geri döndüğünü düşünen Yunan ordusu ilham aldı ve daha çok savaşmaya başladı. Yunanlılar için işler iyiye giderken, Patroclus Hector ile bir araya geldi. İki savaşçı savaşa girdi. Tanrı Apollon’un yardımıyla Hector, Patroclus’u öldürdü ve Aşil’in zırhını aldı. Aşil daha sonra arkadaşının ölümünün intikamını almak için savaşa yeniden katıldı.

Aşil Ne Zaman Yaşadı?
Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Hector ile savaş alanında karşılaştı ve uzun bir mücadeleden sonra onu yendi. Ölüm Aşil Truva atlarıyla savaşmaya devam etti ve öldürülemeyecek gibi görünüyordu. Ancak Yunan tanrısı Apollon onun zayıflığını biliyordu. Truva’lı Paris, Aşil’e bir ok attığında, Apollo, Aşil’i topuklarından vuracak şekilde yönlendirdi. Aşil sonunda yaradan öldü. Aşil Topuğu Bugün, “Aşil topuğu” terimi, kişinin düşmesine yol açabilecek bir zayıf noktayı tanımlamak için kullanılmaktadır.

Aşil Hakkında İlginç Gerçekler Bir hikaye, Thetis’in Akhilleus’u savaştan korumak için Skyros kralının sarayında bir kız kılığına nasıl girdiğini anlatır. Bir başka Yunan kahramanı olan Odysseus, Skyros’a gitti ve Akhilleus’u kandırarak kendini ele verdi. Topuğu baldıra bağlayan Aşil tendonu, kahraman Aşil’in adını almıştır. Yunan tanrısı Apollon, Aşil’e kızgındı çünkü Aşil, Apollon’un oğlunu öldürdü. Amazonların Kraliçesi Penthesilea ile savaştı ve onu öldürdü. Aşil’in ölümünden sonra, Odysseus ve Ajax kahramanları Aşil’in zırhı için yarıştı. Odysseus kazandı ve zırhı Akhilleus’un oğluna verdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap