İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Aşil Kimdir? (Yaşamı ve Ölümü)

Aşil Kimdir? (Yaşamı ve Ölümü)

Aşil Kimdir?

Aşil Kimdir? sorusu özellikle ne zaman yaşadı? ve ne zaman öldü sorularının sorulmasından sonra oldukça merak edilmeye başlandı. Popüler yarışma programlarında sorulan bu sorunun cevabını detaylıca sizlerle paylaştık. Mitoloji sevenlerin ve yarışma programlarının hayranı olanların merak ettikleri bu soruya detaylı cevap vermek adına elimizden geleni yaptık. Aynı zamanda konuyla ilgili diğer merak edebileceğiniz içeriklere de aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aşil Ne Zaman Yaşadı? adlı içeriğimizde ise ona dair merak edilen önemli bir soru cevaplanmıştır.

Aşil , Yunan mitolojisinde ölümlülerin oğludur. Myrmidonların kralı Peleus ve Nereid veya deniz perisi ,Thetis . Aşil, ordunun en cesur, en yakışıklı ve en büyük savaşçısıydı.içinde AgamemnonTruva Savaşı. Homeros’a göre Aşil, annesi tarafından Phthia’da ayrılmaz arkadaşıyla birlikte büyütüldü.Patroclus. Tüm bu bilgileri bilmek Aşil Kimdir? sorusu için tam net cevap değeri taşımamaktadır. Gerçekten tanımak adına aşağıdaki detaylı bilgiler işinize yarayacak. Daha sonraki Homerik olmayan hikayeler, Patroclus’un Aşil’in akrabası veya sevgilisi olduğunu ileri sürer. Homeros’a ait olmayan bir başka bölüm, Thetis’in Aşil’i çocukken Styx Nehri’nin sularına batırdığını ve bu sayede onu tuttuğu topuğunun parçası dışında yenilmez hale geldiğini anlatır. Aşil Kimdir? sorusunu cevaplarken hakkında merak ettiğiniz farklı sorularınız doğduysa bunları yorumlarda belirtebilirsiniz. Tüm yorumlar cevaplanarak Aşil hakkındaki içerik daha da detaylandırılmaya devam edilecektir.

Aşil Kimdir?

Aşil Kimdir? sorusunu cevaplamak için bu bilgiler fazlasıyla sizlere yeterli gelecektir. Tüm dünyada hakkında bilinen en doğru bilgileri paylaşmaya özen gösterdik. Aynı zamanda 2022 yılı boyunca içeriği güncelleyerek sizlere Aşil hakkındaki yeni edinilen bilgileri de paylaşacağız.

Aşil (Grekçe: Ἀχιλλεύς Akhileus, Fransızca: Achille Aşil) annesi tanrı, babası ölümlü bir kral olan yarı tanrıdır. Peleus ile su tanrıçası olan Thetis’in oğludur. Dünyanın en büyük savaşçısı kabul edilir. Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biridir. Truva Savaşı’nın Grek kahramanlarının başında gelmekte ve Homeros’un İlyada mitolojik eserinde Greklerin en büyük savaşçısı olarak başkarakterdir. Homeros’un MÖ 720’lerde yazmış olduğu on altı bin dizelik İlyada eserinde Achilles yer alır.

Daha sonraki mitograflar , oğlunun Truva’da savaşırken öleceğine dair bir kehanet alan Peleus’un, Aşil’u Scyros’taki Lycomedes sarayına gönderdiğini, burada kız kılığında ve kralın kızları arasında tutulduğunu (bunlardan biri, Deïdamia, Neoptolemus’u doğurdu ). Kahin Calchas’tan Truva’nın Aşil olmadan alınamayacağını duyan Yunanlılar onu aradı ve buldu .

Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Aşil Ne Zaman Yaşadı?
Aşil Ne Zaman Yaşadı?

Aşil Ne Zaman Yaşadı? sorusu programda sorulduktan sonra en çok cevabı merak edilen soruların başında gelmeye başladı. Yaşamına dair detaylar bu başlık altında sizlere sunulmuştur.

Annesi Thetis oğlunu ölümsüzlük nehri Styx’te yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılır. Efsaneye göre öleceğini bildiği hâlde Helen’i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı’na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı Prens Paris tarafından sol topuğundan okla vurularak ölmüştür.

Bu yüzden ayak topuğunda yer alan tendona “aşil tendonu” adı verilir.

Savaşın ilk dokuz yılında Aşil, Truva çevresindeki ülkeyi harap etti ve 12 şehri aldı. 10. yılda Aşil, Agamemnon’un savaş ödülü Chryseis’i Apollon’un bir rahibi olan babasına geri vermesinde ısrar ettiğinde, Agamemnon’la bir kavga çıktı , böylece kampı bir salgın hastalıkla yok eden Apollon’un gazabını yatıştırdı . Öfkeli bir Agamemnon, Achilles’i en sevdiği kölesi Briseis’ten mahrum ederek kaybını telafi etti.

Aşil Ne Zaman Öldü?

Aşil Ne Zaman Öldü? sorusunun cevabı ise aşağıda paylaşıldı. Dünyada en hakiki kabul edilen kaynaklarca ölüm tarihi ve şekliyle ilgili detayları da yenilemeye devam edeceğiz.

Aşil daha fazla hizmeti reddetti ve sonuç olarak Yunanlılar o kadar çok bocaladılar ki sonunda Aşil Patroclus’un onu taklit etmesine izin vererek ona savaş arabasını ve zırhını verdi. Hector (Truva Kralı Priam’ın en büyük oğlu ) Patroclus’u öldürdü ve sonunda Agamemnon ile uzlaşan Aşil, tanrı Hephaestus’tan yeni zırh aldı ve Hector’u öldürdü. Aşil, Hector’un cesedini arabasının arkasına sürükledikten sonra, içten ricasıyla Priam’a verdi. İlyada , Hector’un cenaze törenleriyle sona erer. Odyssey onun cenazesinden söz etse de, Aşil’in ölümünden hiç bahsetmiyor . Şair Arctinus, onunAethiopis , İlyada’nın hikayesini ele aldı ve Aşil’un Etiyopya kralı Memnon’u ve Amazon’u öldürdüğünü anlattı .Penthesilea , oku Apollon tarafından yönlendirilen Priam’ın oğlu Paris tarafından savaşta öldürüldü .

Aşil Ne Zaman Öldü?
Aşil Ne Zaman Öldü?

Thetis’ten doğacak çocuğun tüm tanrılardan daha güçlü olacağı kehaneti üzerine Thetis Peleus ile yani bir ölümlü ile zorla evlendirilmiştir. Thetis doğan çocuklarının ölümlü taraflarını yok etmek için kocasından gizlice onları doğar doğmaz ateşte yakar ve çocukları bu yüzden ölür. Thetis son oğlu Aşil’u (Aşil) ateşe tutarken Peleus onu yakalar. Aşil’un sadece topuğu yanmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap